Umberto Eco YENGEÇ ADIMLARIYLA Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm


UMBERTO ECO, PhD, Prof, Tarih-Felsefe, Bologna Uni. ITA-2006; TR-2012 , Doğan Yayın, Çeviri: Şemsa Gezgin, 384 sf.

-2001 New York – Dünya Ticaret Merkezi eylemine benzer bir eylem Roma-San Pietro Katedrali vb. için tekrarlanacak olursa, Batı’da müslüman avı başlayabilir ve durum Hitler’i aratabilir.

ABD bilim merkezleri (özellikler Kaliforniya) uzak doğuluların yönetimine geçtikçe, ABD’nin dikkat ve ticareti uzakdoğuya yönelmekte;  yalnızlaşan Avrupa ya tek ülke gibi davranmayı öğrenir yada balkanlaşıp dağılır.

-Günümüz uygarlığı tüm yaşamı karnaval haline dönüştürmekte ve bu gidişatta en önemli rolü bilgisayarlar-televizyonlar oynamaktadır.

-Buna paralel olarak siyaset ise ekran gladiyatör dövüşlerine benzemekte, “devlet adamları”nın yerini “TV adamları” almakta; global ekonomi tarafından gözlenmekte olan bu hallerin sürgünlerini ise “TV yasağı” oluşturmaktadır. TV’lerde son söz hep iktidara bırakılmakta ve parlamento devre dışı bırakılarak lider ile kitlenin direkt ilişkisi sağlanmaktadır.

Dedikodu büyüsünü yitirirken, mahremiyetler gönüllü ve patolojik boyutlarda teşhir edilmekte ve global köyün zavallıları TV’lere koşmak zorunda kalmaktadır.
Eğitim alanında cumhuriyetlerin sağladığı fırsat eşitliği giderek kaybolmakta ve sınıfsal-dinsel-etnik temelli okullar/eğitimlerle yarının kan davalarının yolları döşenmektedir.

Bir kuşağın aptalının sonraki kuşağın dehasını aşmasını sağlayan ve evrenin gerçeklerinin öğrenilmesine rehberlik eden bilimin zaman ve aşamalar gerektiren vasfı terkedilmekte,  hemen elde etme şekilleri olan sihir-büyü-kehanet-mucize‘ye yönelinmektedir. Bir kahin ancak kendi toplumunun öğrettiklerinin kehanetiyle sınırlı olabilir. Bir an önce, bilim insanları tarafından ilkokullardan başlayarak yapılacak yaygın eğitimlerle, bu dehşete gidiş önlenmeye çalışılmalıdır.


Berlusconi teknikleri geliştirilmekte ve yaygınlaştırılmaktadır: değişimin gerekliliğinin ifadesi ve sürekli tekrarı; din ve ulus birliğinin sahiplenilmesi; karşıtların halk düşmanı gösterilip sözlü saldırılarda bulunulması; TV tartışmalarından uzak durulması; yandaşlara “zafer yakın” duygusunun verilmesi; mazlumiyet-mağduriyet söyleminin tekrarlanması; ticari satıcı tekniğinin kullanılması ile tutarlılık aranmaksızın ard arda söz sıralayarak dinleyicinin bir noktaya takılmasının sağlanması; kabulu zor tahriklerle gündemin sürekli elde tutulması.


Manevi tehdit, yaygın sözlü baskı, otosansür, medyatik yeni şiddet yöntemleri olmuştur.

-Berlusconi tekniklerinin aşılabilmesinin yolu, medya üzerinden, geleceğe yönelik söylemlerle sürekli olarak fikir-plan-proje üretmeye çalışmak ve seçimleri bir ahlak sorununun oylaması olarak algılamaktır.

Reklamlar
Categories: Medyatik Popülizm, Sıcak Savaşlar, Umberto Eco, YENGEÇ ADIMLARIYLA | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: