YABANCILAR TANRILAR VE CANAVARLAR Richard Kearney
-RICHARD KEARNEY, PhD, Prof, Felsefe, Boston Coll, Dublin Coll, Sorbonne, Nice Uni, ENG-2003, TR-2012, Metis Yayın, Çeviri: Barış Özkul, 352 sf.CANAVAR kültürü, benliğin güvencede olmamasını; TANRI kültürü ise ölümsüzlüğü, her şeye muktedir olmayı ve zaman-mekanı aşabilmeyi   sembolize eder. İnsan zihninin kurtulunması gereken tehditkar korkuları olan CANAVAR, TARİHSEL KOLEKTİF BİLİNÇALTIMIZDA çok sayıda mevcuttur.


– Toprak (Gaia) ve Yeraltı (Tartaros) tanrılarının çocuğu olan TYPHON, 100 başlı ejderha şekliyle, hem HARİKA hem KORKUNÇ‘tur. Sokrates onu filozofun karşıtı olarak konumlandırır ve ONDAN KURTULAN kişinin, AKLIN IŞIĞINA ve KENDİNİ BİLMEYE ulaşacağını söyler.

-Toplumlar birliktelik ve uyum için, YABANCININ DIŞLANMASI ve KURBAN adetlerini (yüzlerce yıl boyunca KURBAN İNSANDIR) sürdüregelmişlerdir. 
İbrahim Peygamberin oğlunu kurban etmesine kurbanlık koyun gönderilmesi ve Yahudilerin GÜNAH KEÇİSİ‘nin (günah keçisinin sakal ve boynuzları Şeytan imgesiyle benzerdir ve keçi, koyun gibi uysal değildir) başına kabilenin GÜNAHLARINI yükleyip çöle salması, İNSAN-KURBAN‘dan HAYVAN-KURBAN‘a geçişin anlatılarıdır.

SİSTEM GELİŞTİKÇE, entegre olamayanları marjinalleştirir ve ızdıraplarını görmezden gelir, YABANCI ve KURBAN haline sokar (Hegel). Fakat sistemin gücü çok artarsa, kendi ÇÖKÜŞÜNE yol açar (Baudrillard); MEDYA görüntülerince hergün pompalanan GÜÇLÜ SİSTEM, birgün KENDİ YIKIMINI da ürperti içerisinde İZLEYECEKTİR (W.Benjamin)


-Bilinçaltımızın CANAVARLARINI ve YABANCILARINI aşmalıyız; AYNI/BENZER olanın ötesine geçip, BAŞKA/ÖTEKİ‘ne açılan pencere olan ADALET’i hedeflemeliyiz. İnsanoğluna yakışan, YABANCININ fazla yabancı, AŞİNANIN da fazla aşina olmasına izin vermemektir. NE TAM BENZERLİK, NE DE TAM YABANCILIK  öneriyorum (diakritik hermenötik).VİCDAN, beni DIŞARIDAKİ ÖTEKİ adına davranmaya çağıran içimdeki ÖTEKİ‘dir (Gadamer). Ötekine karşı saygı ve ahlakilik, SİYAH-BEYAZ durumundan GRİ-GRİ haline geçiştir; ANLAMAYA ÇALIŞMAKTIR (Spinoza). 11 Eylül olayını anlamak için, olaya sebebiyet veren koşulları anlamamız ve faillerin zihinlerine ulaşmamız gerekir (Chomsky). ANLAMAK, BAĞIŞLAMAKTIR (Pascal). İNSANLIĞIN TEMELİNDE, KENDİNİ BAŞKASININ YERİNDE HAYAL EDEBİLMESİ YATAR (McEwan).İYİ olma, doğal bir tavır değil İRADİ EYLEMLİLİKTİR; KÖTÜLÜĞE KARŞI iradi eylemlilik de İNSANİ   SORUMLULUKTUR  (Kant). KÖTÜLÜK-İYİLİK  ikililiğini, TANRISAL ve VAZGEÇİLMEZ olarak sunmak,  KÖTÜLÜĞÜN MEŞRULAŞTIRILMASI  demektir. Ya İÇİMİZDEKİ KARANLIKLARA BOYUN EĞECEĞİZ,  yada  onu bir SANATA (iyiliğe) DÖNÜŞTÜRECEĞİZ.

SANAT ve FELSEFE, GERÇEĞİ teşhir etmenin ve ELEŞTİRİNİN yollarıdır. BİLİMinsanlığaahlaka karşı NÖTR-OBJEKTİF olma vasfıyla ÜRKÜTÜCÜ YÜCELİĞE sahip ise de GERÇEĞE ulaşmak için mecburiyetimizdir:

Klavuzumuz EŞİKLERİ-SINIRLARI AŞAN SÜREKLİ YOLCU “HERMES”; yöntemimiz ise HERMENÖTİK” (anlayarak-çözümleyerek yorumlama) olmalıdır. YENİ YORUM ve EYLEM TARZLARINA acilen ihtiyacımız varSINIRLARI ZORLAMALI, HİKAYELERİMİZİ ANLATMALIYIZ.

Reklamlar
Categories: Ötekiliği Yorumlamak, Richard Kearney, YABANCILAR TANRILAR VE CANAVARLAR | 2 Yorum

Yazı dolaşımı

2 thoughts on “YABANCILAR TANRILAR VE CANAVARLAR Richard Kearney

  1. Bunları bilen marginalin kendisi olduğunu, bireyin, biricik olanın marjinal olduğunu ve insan olabilmenin marjinallikten geçtiğini anlar.

    Beğen

  2. Belki de marjinalliği göze alma meydan okuyuşuna, “herhangi biri olmayı içselleştirme” cesaretini de eklemek gerek.
    Yani “yapayalnız ve herhangi biri olabilme” halinin ardından ORTAKLAŞMA sevdası.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: