Ulrich Beck SİYASALLIĞIN İCADI

ULRICH BECK, PhD, Prof, Felsefe-Sosyoloji, Munich Uni-London Sch Econ Uni, UK-1996, TR-2005 (2.baskı), İletişim Yayın, Çeviri: Nihat Ülner, 272 sf.


20.yy, YA/YADA yüzyılı iken 21.yy VE yüzyılıdır. YA/YADA, merkeziliği, ulusu, aidiyeti, ötekini ve netliği öne çıkarırken; VEmerkezsizliği, küreselliği, özneler-arasılığı, bulanıklığı, tekinsizliği ve 3.yolları vurgular.

-Münih’teki bir duvar yazısı, genel insanlık halinin özeti gibidir: TIKANAN TRAFİK DEĞİL, SENSİN !
SOSYAL DEVLET dönemi, komünizm korkusuyla doğmuş gayrimeşru çocuktur, 1989’da Berlin duvarının yıkılması sonrasında tasfiye edilmeye başlanmıştır.

-Toplumlar, DOĞMAMIŞ ÇOCUKLAR ADINA KONUŞABİLECEK ÖRGÜTLERİyaratmalıdır.
TEKNOLOJİYİ idare edenin belirsizliği ve sorumlularının tanımsızlığı, en zorba hegemonya teknolojinin sürdürmesine neden olmaktadır. Teknolojinin insanlık için kontrol altına alınabilmesi için, TEKNOLOJİNİN ÖZGÜRÖZERK kılınması, MUTABAKAT – MÜZAKERE zeminlerine çekilerek YAVAŞLATILMASI; teknolojiye GÜÇLER AYRILIĞI ve YUVARLAK MASA metotlarının uygulanması; SANATSAL TEKNOLOJİ kavramının geliştirilmesi; TEKNOLOJİ MAHKEMELERİnin kurulması gerekmektedir.


Sanayi toplumuna “doğadan soyutlanarak ve onu aşmaya çalışarak” ulaşılmışken, sanayi ötesi topluma DOĞA İLE TOPLUMSAL ANLAMDA BÜTÜNLEŞİLEREKulaşılabilecektir.


-Pençeleri üzerinde sessiz ve derinden yükselen FEMİNİST DEVRİM,  pençesini taktığını her şeyi şeffaf ve doğal hale getirmektedir.

PARTİ VE ÖRGÜTLERİN çekirdeksizleştirilmesine, üye olmayanların da seçilebilmesi için kotaların yaratılmasına ve partilerin alt grupları (çevre, çocuk, hukuk vb.) arasında siyasetlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Aynı şekilde MESLEK ÖRGÜTLERİ de çaprazlaşmalaraaçılmalı (hukukçu örgütüne medyacının, hekim örgütüne hukukçunun, medya üyesinin vb. katılması) ve süratle feministleştirilmelidir. Partiler ve örgütler arası yeni ve kadın ağırlıklı dillerin oluşturulması yol açıcı olacaktır; DİL sadece ayna değildir ve YARATIR.

REKLAM, eleştirel kuramın yerleşiklik sağlayabilmiş ve en önemli kaynaklarından biridir ve tüm alanlarla ilişkiye sokulmalıdır.

BİLİM KURUMLARININ ve MEDYANIN ÖZERK ve KAMU FİNANSMANLI-DENETİMLİ hale getirilmesi gerekmektedir.

BİLİM ve AKADEMİ’de, takım elbise ve kravatla sunulan ile gerçekte yapılan arasındaki FARKLAR İFŞA EDİLMELİ, MEMURLAŞMIŞ BİLİM ve ÜNİVERSİTEyapısı aşılmalıdır.

AMAÇLARKÜÇÜK PARÇALARA BÖLÜNMELİ VE ESTETİK, SANAT, ESPRİ VE İRONİLERLE BEZENMELİDİR.Reklamlar
Categories: SİYASALLIĞIN İCADI, Ulrich Beck | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: