Marguerite Yourcenar HADRIANUS’UN ANILARI (Roman)
MARGUERITE YOURCENAR, Yazar, Fransız Akademisi’ne seçilen ilk kadın, Erasmus Ödülü ve Prix Femina sahibi, FR-1951, TR-1984, Helikopter Yayın (2009), Çeviri: Nili Bikur, 318 sf.

Biz acıdan bu kadar korkmasaydık, doktorlar bu kadar bilgiçlik taslamaz ve daha az yalan söylerlerdi. İnsan 30 yıl doktorluk mesleğinde dirsek çürüttüyse cezasını bulmuş demektir zaten. Fakat imparatorluk görevimin ilke ve yöntemlerinin çoğunun tıptakilerle eş olması nedeniyle bu mesleğe tutkum gelişti; insana çok yakın olması nedeniyle hiç bir zaman mutlak olamayacak olan doktorluk, merak ve yanılgılara, her an ortaya çıkan yeni durumlara ve çıplakla teması yüzünden sürekli düzeltmelere açık bir meslek.

ŞARAP (tanrısı Dionisos, solda) bizi, toprağın volkanik gizleri, saklı maden zenginlikleri ile tanıştırır; yakıcı güneş altında, yada bir kış gecesi yorgunken içilen bir kadeh Samos şarabının sıcak süzülüşü ansızın diyafram boşluğumuzu kavrar, damarlarımızda o kesin, güvenli ve yakıcı yayılışı bize adeta kutsal bir duygu verir ve bazen böylesine bir duygu ile baş edemez olur beynimiz.
-Beden sevgisinden öteye, BİR İNSANI TÜMÜYLE SEVMEYE DÖNÜŞEN AŞK OYUNU bana öylesine SOYLU gelmiştir ki, insanın SEVGİLİSİNE DOYMASININ İMKANSIZ OLDUĞUNU düşünmüşümdür.


Yüksek bir yönetici olmak, ZEVKLİ bir insan için daha ciddi bir sorundur; çünkü iktidarın içeriğinde yalanlar ve yaltaklanmalar vardır.
-Tüm hesaplar yanlış çıkıp, düşünürlerin bize söyleyecek bir şeyleri kalmadığı zaman, KUŞLARIN RASTGELE CIVILTILARINA ve YILDIZLARIN UZAK DENGELERİNE dönmek haklı görülebilir.PARA HIRSI, İKTİDAR HIRSININ İLK ADIMIDIR.

En büyük yanlışımız, insanların İYİ YANLARINI GELİŞTİRMEK yerine onlarda olmayan DÜRÜSTLÜKLERİ aramaktır; insanların çoğunda ne İYİLİK ne de KÖTÜLÜK tutarlıdır.


Güçlü olmak yerine özgür olmayı, özgür insan felsefesi yerine NASIL ÖZGÜR OLUNACAĞI TEKNİKLERİYLE ilgilenmeyi isterim.


BİR İNSANI BAŞKA BİR İNSANIN İNSAFINA BIRAKAN, insanın KAFASINI ve DÜŞÜNME YETİSİNİ böylesine ZİNCİRE VURMAK yerine bizim “açık köleliğimizi” tercih ederim.

MÜCEVHER KOLEKSİYONU YAPAN BİRİNİN SÜSSÜZ ELLERİNİN DEĞERİNİ anladım; yalın olmak için yalın olmayı seçtim zamanla.HAYAT benim için, eğitebildiğin kadar eğittikten sonra, hareketlerine boyun eğdiğin bir AT‘tır.


DİNLENMESİNİ bilmeyen insan, YAŞAMASINI bilmiyor demektir.

Korku ile yürekliliğin, boyun eğme ile karşı koymanın, aşırı arzu ile akılcı ödünün yan yanalığı, sonunda kendimi kabul etmeyi öğretti bana.Dünyaya, kendisini canavar-biçimsiz-tembel olandan ayırt edebilmiş bir yönetim tanımı, siyaset düzeni ve güzellik kuramı yaratmış tek kültür olan YUNANLILARIN, yapmakta olduklarını sürdürmeleri ve daha da güzelleştirmeleri için, zamana ve yüzyıllarca sürmesi gereken BARIŞA ihtiyaç var; o huzurlu rahatlığa ve soyut özgürlüklere yalnız ve yalnız barış izin verebilir.


-Yunan düşünürlerine paralel biçimde asli ilkelerimiz olan  HUMANITAS-LIBERTAS-FELICITAS (İNSANLIK-ÖZGÜRLÜK-MUTLULUK) üçlüsünü sikkelerime bastırdım. YUNAN DÜŞÜNCE ÇİÇEĞİ, tozlarıyla DÜNYANIN BEREKETİNİ ARTIRMIŞTI. Bu düşünce ile büyüyen ve ciddiyeti-sürekliliğisomuta düşkünlüğü ile bu düşünceyi büyüten ROMA (AMOR)’da, öyle bir yönetim ve hukuk tesis etmeliydik ki insan eliyle yapılmış son kentin sonuna kadar, devletleşen bu kent ayakta kalmalıydı

TÜM İNSAN SOYUNUN KAFASI BALTANIN ALTINA yönelmedikçe, İNSANLIĞI taşımak ZORUNDAYIZ.

FİKİR TAŞIMACILIĞI, damarlardaki oksijen kadar etkilidir.

-Tüm zaferler gibi tehlikeli olmasına karşın, HER HUZURLU SAAT kazanılmış zaferdir.

-Bir kez KANIN tadına varan hayvan örneğine benzer şekilde, SUÇUN SUÇU BESLEYECEĞİ görüşünü paylaşırım.

Nedenini açıklamaksızın hiçbir şeyi reddetmedim.
KÖTÜ YANLARIMIZIN bir kısmının nedenini, birçok insanın UTANÇ VERİCİ DÜZEYDE ZENGİN,  birçoğunun ise AKIL ALMAZ DERECEDE YOKSUL olmasında ARAMAK gerek.

GADDARLIK ve SEFALET insanlığın bedenini aşağılayacağı için yasaklanmalı ve HER HAKSIZLIK GÖKYÜZÜNÜN UYUMUNDA KULAĞA HOŞ GELMEYEN BİR NOTAYMIŞÇASINA ÖNLENMELİDİR.
-Kendilerine hemen yarar sağlamayacak politikaları küçümseyen bu iğrenç, şişko, geviş getiren bol sayıdaki ARACI MİLLETİNİ ortadan kaldıracak hiçbir yasa sert sayılmamalıdır.

TEK BAŞINA BİR VAZGEÇİŞ, her şeyden daha TEHLİKELİ bir  KOLAYCILIKTIR.

DÜZEN BOZULMASIN” diyenler yerine SAHTE PEYGAMBERLERİ tercih ederim.

BARBARLAR bir uygarlığı fethettiğinde, UYGARLARIN kendilerinden daha iyi olan yöntemlerini uygulamak ve sonunda da onlara benzemek  durumundadır.
Hayatın, KABULLENİLEN BİR BOZGUNdan başka bir şey olmadığının anlaşıldığı, her güzel yerin başka BİR YERİ HATIRLATTIĞI, her zevkin GEÇMİŞTEKİ ZEVKLERİN ANILARIYLA değerlenip daha da GÜZELLEŞTİĞİ yaşlardayım.
-Tanıdık her şeyi son bir kez daha görebilmek için, GÖZLERİM AÇIK ÖLMEYİ denemeliyim. 
Reklamlar
Categories: HADRIANUS'UN ANILARI, Marguerite Yourcenar, Roman | 1 Yorum

Yazı dolaşımı

One thought on “Marguerite Yourcenar HADRIANUS’UN ANILARI (Roman)

  1. Mutlaka okunmalı. Çok iyi özetlenmiş….

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: