LOGICOMIX Doksiadis, Papadimitriu, Papdatos, Di DonnaApostolos DOKSIADIS: Yazar-Matematik Uzmanı; Hristos PAPADIMITRIU: PhD, Prof, Elektrik ve Bilgisayar Müh, UC-Berkeley ve Atina Ulusal Teknik Uni.; Alekos PAPDATOS: Çizen; Annie DI DONNA: Renklendiren; ING-2009, TR-2012, Albatros Yayın, Çeviren: Özge Özgür, 345 sf.***Bu kitap, BERTRAND RUSSELL‘in yaşamı üzerinden hayat, felsefe, mantık ve matematik konularına eğilen ve Treviso Çizgi Roman Ödülü’nü almış olan bir ilk denemedir.


BÜYÜK FİKİRLERİN ARASINDA DOLAŞMAK, hoşuma gidiyor.

EN BÜYÜK ENTELEKTÜEL CESARET,  GERÇEĞİ HERŞEYİN ÜZERİNDE TUTMAKTIR.

FELSEFE yapmanın en kolay yolu, kendini bilerek APTAL yerine koymaktan geçer. Çünkü ancak bir “aptal” “GÖRÜNÜŞTE APAÇIK” olanın içinde taşıdığı ENGELLERİ yıkabilir.

 
-Gençliğimde Öklid Geometrisi bana, gerçekliğe giden tek yolun MATEMATİKSEL MANTIK olduğunu hissettirmişti; onunla bir şeyi MUTLAK KESİNLİKLE BİLMENİN olağanüstü tadını keşfetmiştim. 

Leibniz‘in yolundan gidecek, AKIL YÜRÜTMENİN HESABINI GELİŞTİRECEK ve DÜŞÜNMEYİ, GEOMETRİ GİBİ KESİN YAPMANIN yolunu bulacaktım.  


G.Frege‘nin GERÇEĞİ ANLAMAK İÇİN gündelik dilin yetmeyeceği ve TAMAMEN MANTIĞA DAYALI YENİ BİR DİL YARATMANIN GEREKTİĞİ” önermesi çok ilgimi çekmişti.

G.Cantor‘un SONSUZLUĞUN DERECELERİNİN OLDUĞUNU göstermesi ve KÜMELER KAVRAMINI yaratması ile matematiğin yapısını değiştirmesi, benim için yeni bir düşünce şeklinin başlagıcıydı.

D.Hilbert‘in MATEMATİĞİN ŞÜPHE ve BİLİNEMEZLİKTEN ARINDIRILMASI gerektiğindeki ısrarı ise zihnimi iyiden iyiye ele geçirdi.

Bu üç dahinin yaptığı katkılar üzerinden, yıllarca MATEMATİK ve MANTIK İÇİN KESİN TEMELLER/YÖNTEMLER ARADIM; Leibniz gibi, HAYATI KESİN OLARAK ANLAMAK ve DÖNÜŞTÜRMEK için bir MANTIK ve MATEMATİK SİSTEMİ İNŞA ETMEK AMACINDAYDIM.

 
-Birgün ünlü RUSSELL PARADOKSU‘nu keşfedip “TÜM KÜMELERİN KÜMESİNİN OLAMAYACAĞINI” gösterince, iki cilt olarak A.Whitehead ile yıllarca uğraşıp yazdığımız MATEMATİĞİN TEMELLERİ isimli kitabın anlamsız duruma düştüğünü fark ettim.  KESİN KURALLI MANTIK ve MATEMATİK KURULAMAYACAĞINI düşünüp hayal kırıklığına uğramıştım.


[Meraklısı için Russell Paradoksu
Tıraş konusunda “katı kuralları” olan bir köy var. Her erkek her gün tıraş olmak zorunda ama kimse kendini tıraş etmek zorunda değil; kendini tıraş etmek istemeyen köyün tek berberine gidecektir. 

Basit ve mantıklı gibi görünmekle birlikte bu kural bozulacaktır: çünkü BERBER bu kurala uyamaz; KENDİ KENDİNE tıraş olurken, BERBERE GİTMİŞ duruma düşecektir.

Başka örnek: “Kendi kendilerini referans göstermeyen kitapların katalogunu”  yazacak olursak, “yazacağımız katalog kitap” bu katalogda yer alacak mıdır?]-Aynı zamanda “1+1=2” denkliğinin doğruluğunu ispatlamamın 362 SAYFA işlem ile mümkün olması, TAMAMEN KESİN OLMA HAYALİMİN AĞIR BEDELİNİ göstermişti bana. Kendimi, mitolojide DELİK KÜPÜ SUYLA DOLDURMAYA MAHKUM edilmiş Danaos Kızları gibi hissediyordum.

-O dönemde “GEREKSİZ HERŞEYDEN KURTUMALIYIZ” diyen dahi öğrencim Wittgenstein ile tanıştım. Kendisi, çok zengin bir ailenin oğlu olmasına rağmen gönüllü asker olarak gittiği savaş sırasında, savaş silahlarının maketlerinden ilham alarak, GERÇEKLİĞİN her kısmının bir SEMBOL (KELİME) ile gösterildiğini ve bu sembollerin DİL aracılığı GERÇEK İLİŞKİLERİNE GÖRE YENİDEN BİR ARAYA GELDİKLERİNİ keşfetti. 

-Wittgenstein benim MANTIK ve MATEMATİKLE HAYAT ve DİL ÜZERİNE KURMAYA ÇALIŞTIĞIM İSKELETE bunlar TOTOLOJİDİR diyerek karşı çıktı; mantığın dili değil DİLİN MANTIĞI KAPSAYIP BELİRLEDİĞİNİ; MATEMATİĞİN  BAĞIMSIZ BİR VARLIK VE BELİRLEYİCİ OLAMAYACAĞINI öne sürdü ve zaten başlamış olan umutsuzluğumu iyice derinleştirdi

***Bu paradoks ile, hem ortak özelliklere sahip topluluk olarak tanımlanan “KÜME” kavramının hem de “MANTIK” kesinliğinin çöktüğünü düşünmüştü Russell; ta ki Kurt Gödelin itirazına kadar.***

-Fakat Kurt Gödel benim mantık-matematik kurgumun doğruluğu üzerine önemli bir savunma geliştirdi. Yazdıklarımla ve paradoksumla, HER MANTIKSAL ÖNERMENİN DOĞRULUĞUNUN veya YANLIŞLIĞININ TEORİDE İSPATLANABİLECEĞİNİ bulduğumu ve bunu fark edemediğimi gösterdi. MANTIKSAL ve MATEMATİKSEL BÜTÜNLÜK YENİDEN SAĞLANMIŞTI.

[Gödel EKSİKLİK TEOREMİnde, “bu önerme ispatlanabilir değildir” şeklinde bir önerme kurdu. Eğer önerme ispatlanabilirse, önerme yanlıştır; bu da ispatlanabilir önermelerin her zaman doğru olduğu gerçeği ile çelişir. Bu yüzden, her zaman en az bir tane doğru olan fakat ispatlanamayan önerme vardır.-Wikipedi’den]

***Sonuç olarak, tam olmasa ve riskler taşısa da, artık MANTIK ve MATEMATİK zemininde geliştirilmiş olan BİLGİSAYARLAR ve MATEMATİK ALGORİTMLERİ ile HAYATIN ANLAŞILABİLİRLİĞİ ve DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRLİĞİ biraz daha mümkün olabilmektedir***

***Cambridge’de matematikçi-filozof olan Profesör Russell SAVAŞ KARŞITLIĞI nedeniyle hapis yattıktan sonra kalan hayatını BARIŞ MİLİTANI olarak yaşadı ve Nobel Edebiyat (Barış olmaması ironiktir) ödülünü aldı.Reklamlar
Categories: Di Donna, LOGICOMIX Doksiadis, Papadimitriu, Papdatos | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: