Julian Assange ŞİFREPUNK, ÖZGÜRLÜK ve İNTERNET

JULIAN ASSANGE; Jacob Applebaum; Andy Müller-Maguhn; Jeremie ZimmermannBerlin “Kaos Bilgisayar Kulübü” (CCC) Üyeleri, ENG-2012, TR-2013, Metis Yayın, Çeviri: Ayşe Deniz Temiz, 134 sf.

BU KİTAP BİR UYARIDIR.

Dünyanın en önemli özgürleşme aracı olan İNTERNET, dörtnala gidilen TOTALİTERLİĞİN bugüne dek görülmedik düzeyde tehlikeli bir yöntemi haline gelmekte olup,insan uygarlığı için bir TEHDİT arz etmektedir. Bu dönüşüm,  olanlardan haberdar kişilerin küresel gözetim sisteminde istihdam edilmiş olmaları nedeniyle sessizce gerçekleşmektedir; kendi haline bırakılması halinde ise birkaç yıl içerisinde GÖZETLEMEYE DAYALI KARA ÜTOPYAya   dönüşecek ve internet ustaları dışındakilerin bundan kaçması mümkün olmayacaktır. Mevcut gelişmeler, KARANLIKTAN SONRA DAİMA ZİFİRİ KARANLIK GELİR sözünü doğrulayacak boyuttadır. Söz konusu olan YAYILMACI BİR PARAZİTTİR ve internetle bütünleşen toplumları emerek büyümektedir.

Devletler toplumların KILCAL DAMARLARINA ve ANA ARTERLERİNE SÜLÜK GİBİ nüfuz ederek, yapılan bütün görüşmeleri, okunan tüm internet sayfalarını, gönderilen tüm mesajları, Google’da aranan bütün bilgileri yutmakta ve elde ettiği sınırsız güç sayesinde, tüm bilgileri devasa gizli depolarda sonsuza kadar saklamaktadır. 2 yıl 3 ay önce internette ne aradığımızı hiç birimiz bilemez iken, GOOGLE bilmektedir artık.-Fakat biz teknoloji meraklıları birşey keşfettik: ŞİFREYAZIM; yani bilgilerimizi ŞİFRELEYEREK korumak ve ulaşılmasına kendimizin izin vermesini sağlamak. Önceleri önemsenmeyen geliştirdiğimiz ŞİFREYAZIM, BANKALAR tarafından kullanıldığında elde edilen GÜVENCE fikirlerin değişmesine yol açtı. Ancak güçlü bir ŞİFREYAZIM, SINIRSIZ ŞİDDETE KARŞI KOYABİLİR. (ŞİFREPUNK, işte bunu yani toplumsal ve siyasal değişimin araçları olarak Şifreyazım (kriptografi) ve benzer yöntemler kullanmayı savunan kişi demektir)


-Bunun üzerine devletler, biz şifreyazımcılara savaş açmış, her türlü taciz ve yasaklamayı tüm açtığımız davalara rağmen sürdürmektedir. WikiLeaks nedeniyle, bağışçılarımızın VISA, MASTERCARD, PAYPAL üzerinden para göndermeleri engellenmiş, AMAZON üzerinden satışlarımıza yasak konmuş, GOOGLE ve FACEBOOK bilgilerimiz mahkeme(?) kararı ile elde edilmiş, akademilerde ise WikiLeaks belgeleri üzerinden tüm çalışmalar yasaklanmıştır.  


PENTAGON yazışmalarına getirdikleri WikiLeaks kelimesi filtrelemesi, komik bir hale gelerek kendi aralarındaki WikiLeaks istihbaratlarını iletebilmelerini bile engellemiştir (H.Mübarek’in interneti keserek insanların sokağa inmelerine yardım etmesi de benzer ters etkidir). Halen 120 kişilik bir Pentagon-CIA-FBI ekibi, sadece bizi izlemektedir.


FACEBOOK, İNSANLARI KENDİLERİNE DAİR HERŞEYİ HİÇ ÇEKİNMEDEN İNTERNETE BOCA ETME ve BAŞKALARININ GÖZÜNDE PUAN TOPLAMAYA İKNA EDEN SİSTEMİ ile, çıkış amacı böyle olmamakla birlikte, devletlere ve art niyetlilere istedikleri tüm bilgileri sunan bulunmaz bir ortam durumuna gelmiştir. Sadece tanıdıklarınızın göreceğini sandığınız herşey, Facebook tarafından kaydedilmekte ve istenildiğinde kullanılabilmektedir.CEP TELEFONU aslen bir İZLENME CİHAZIdır; ara sıra da görüşme yaparsınız.                                  

-Bilgisayar etkinliği öyle bir hale gelmiş ve neoliberal ekonomik prizmanın tepesine yerleşmiştir ki, artık uçak, araba, işitme cihazı diye birşey yoktur; “kanatlı-dört tekerli-işittiren bilgisayarlar” vardır; hayatımıza bu kadar nüfuz eden bilgisayarlar ve internet birlikte düşünüldüğünde,  ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN BAĞIMSIZ YAZILIMLARIN ve ŞİFREYAZILIMLARIN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILACAKTIR.

Tüm toplumu gözetleme sisteminin, bir savaş uçağı maliyetinden daha az harcama gerektirdiğini unutmamak gerekir. PANOPTIKON süratle geliştirilmekte ve insanlara OTOSANSÜR’e ikna edilmektedir. HERKESİN  GÖZETİMİNİ KAMUOYUNDA MEŞRULAŞTIRMAK için tüm devletler aynı ENFORMASYON MAHŞERİNİN 4 ATLISININ BAHANESİNİN ARKASINA SIĞINMAKTA ve özgürlüklere ilişkin tüm ihlallerini bu gerekçelerle yapmaktadırlar: 1) TERÖR 2) ÇOCUK PORNOSU 3) UYUŞTURUCU 4) KARA PARA.

Devletler ile özel şirketlerin sınırlarının birbirine geçtiği telekominikasyon ve internet sistemleri ile herkesin izlendiği ortam, neler olup bittiğini bilme şansına sahip kişiler için başta borsa olmak üzere ekonomik ve siyasi avantajlar da sağlamaktadır.

Çin’in ZTE şirketinin Afrika ülkelerine ücretsiz internet alt-yapısı kurması ve New York Times, Guardian ve Spiegel‘in internet kayıtlarından siyasi bazı bilgileri temizlemeleri de bu durumun örnekleridir.ÖZGÜR ve ÖZERK iletişimin siyasal hakları için mücadeleyi sürdürmemiz, özel MAHREMİYETİMİZE ve MERKEZİYETÇİ OLMAYAN BİR İNTERNETE zemin oluşturacak YASAL düzenlemeler için BASKI yapmamız gerekmektedir.

-Amerika merkezli VISA ve MASTERCARD’ın dünya egemenliği o derece artmıştır ki koca Rusya bile kendi sınırları içerisinde kredi kartı uygulamasını becerememiştir. Bu hegemonyanın aşılması için yeni yöntemler geliştirmeliyiz. BITCOIN ismiyle geliştirilen ve tehlike nedeniyle geliştirenin adının gizlendiği yeni ELEKTRONİK PARA sistemi, yavaş da olsa giderek yayılmakta ve umut vermektedir. Çünkü çok kolay hesap açılmaktadır, banka masrafları yoktur ve sıfır enflasyon ile işlemektedir (Tor projesi ile birleştirilirse çok daha güvenli ve etkili olacaktır).

-Artık KORUNMALI, BAĞIMSIZ, AÇIK-YAZILIMLI ARAMA PROGRAMLARINA (Torproject gibi),  GÜÇLÜ    ŞİFREYAZIMLARA ve   CRYPTOPHONE gibi cep telefonları kullanmaya, YENİ PROJELER  YARATMAYA ihtiyacımız var (UNUTMAYIN son 10 yılın kayda değer tüm internet gelişimleri, bağımsız ve baş başa vermiş birkaç kişi tarafından yaratılmıştır).-Bilgilerimizi paylaşarak ŞİFRELERİMİZİ ve FİLTRELEMELERİMİZİ KENDİMİZ YAPACAK düzeye gelmemiz, ÖZGÜRLÜK ve ÖZERKLİĞİMİZİ temin etmemiz gerekmektedir.Reklamlar
Categories: ÖZGÜRLÜK ve İNTERNETİN GELECEĞİ ÜZERİNE BİR TARTIŞMA, Julian Assange, ŞİFREPUNK | 2 Yorum

Yazı dolaşımı

2 thoughts on “Julian Assange ŞİFREPUNK, ÖZGÜRLÜK ve İNTERNET

  1. Hiçbir devlet güvenlik birimi facebook vs gibi bir bilgi elde etme kuramazdı….

    Beğen

  2. melisafilms

    Harika bir kitap, analizler sağlam. Birbirinden zeki dört insanın bakış açılarından çağın felsefik bir analizi. Kitabı Türkçemize çeviren çevirmen o kadar güzel çevirmiş ki sanki dilimizde sohbet ediyorlar, o kadar akıcı o kadar anlaşılır, bir çırpıda okunan ama etkisi çok sert bir kitap.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: