Immanuel Wallerstein BİLDİĞİMİZ DÜNYANIN SONU

IMMANUEL WALLERSTEIN, Filozof-Sosyoloji, PhD, Prof, Columbia-McGill-Paris Uni. USA-1999, TR-2003, Metis Yayın, Çeviri: Tuncay Birkan, 280 sf.


DEVLET, kapitalizmin vazgeçilmez GECE BEKÇİSİ‘dir; parababaları devleti, silahlarıyla oynayarak, subvansiyonlarını kullanarak (kota, kredi, telif, alma, satma)  ve alt-yapı ihtiyaçlarını yaptırarak kullanır.

-İnsanoğlu yediği 3 büyük darbe (Kopernik, Darwin, Freud) ile yitirdiği dengesini ve özgüvenini, ancak yenilikler ve yaratma eylemleri ile geri kazanabilir. Evrensel boyutu cemaatlerin topluma dönüşümüyle gerçekleşecek olan bu sürecin sakinleştirici ilaçları, hobiler ve meşguliyetlerdir. 

Yurttaş kavramı, ULUSALLIK mantığının özüdür, ötekileştiricidir, sınıfsallığı ehlileştirmeye yarar ve sistem istikrarının asal eksenlerindendir. Sistemin diğer asal güçleri ise, DİN ve insanların GÜVEN endişeleridir.


Zaman, doğuda EFENDİ, batıda ise EYLEMİN ARACI‘dır.

AYDINLANMA, İYİ ve DOĞRU‘ya, akıl ve bilim zemininde ulaşabilme talebidir.

Tarih‘e değil HİKAYE‘ye daha çok ihtiyacı vardır insanın.


Sosyal bilimciler, kılık değiştirmiş ilahiyatçılardır.

Liberal solcular, EŞİTLİKÇİLİĞİ, ayrıcalıklarını/entelektüelliklerini zedeleyici ve aşırı anti-doğal tavır olarak görürler; ÖZGÜRLÜK arayışlarını ise, BİREYSEL olana vurgu yapmanın ötesine geçirmezler. Bu süreçlerin teorik/soyut yanıyla uğraşmaktan hoşlanır, gerçeklik ve sonuçlardan hazzetmezler. MASKELİ ARİSTOKRATLAR olarak, entegrasyon taleplerinin peşindedirler. 

Kültürcülük ve çok kültürlücülük iki kenarı keskin kılıçtır; adaletsizliklere çare olamaz, sürdürülebilir kuralları tanımlanamamıştır, karşıtlıkları ve sınırları belirsizdir.-Ya EŞİT-ÖZGÜRLÜK (egaliberte) yada NE EŞİTLİK NE ÖZGÜRLÜK diyecek kadar eşitlik tutkunu olmalıyız.

-Politik görevimiz DAHA İYİ DÜNYA TALEBİ, etik görevimiz ÖNCELİKLİ DEĞERLERİ BELİRLEMEK, entelektüel görevimiz ise gerçek/doğru diye gösterilenin ELEŞTİREL ANALİZİNİ YAPMAKtır.FEN ve SOSYAL BİLİMLER birbirlerinden koparılmıştır. Ukalalık derecelerimizi azaltmalı, dar alanlardaki profesyonelleşmiş beyinlerimizi EVRENE açmalı, bilimin tarafsız olmadığını ve manipüle edildiğini anlamalıyız. Daha fazla ve daha çeşitli okuyarak, FENCİLER ile sosyal bilimlerin tahayyüllerini, SOSYAL BİLİMCİLER ile de fenin tahayyüllerini konuşup, FEN ve SOSYAL BİLİMLER ARASINDA KÖPRÜLER KURMALIYIZ.


-Henüz gerçek anlamda MODERN olmadık; İNSAN/HAYVAN/MAKİNA sınırlarını anlamsızlaştıran SİBORGLAR‘ın gelişimi sonrasında gerçek moderniteyi yaşayacağız.Reklamlar
Categories: BİLDİĞİMİZ DÜNYANIN SONU, Immanuel Wallerstein | 2 Yorum

Yazı dolaşımı

2 thoughts on “Immanuel Wallerstein BİLDİĞİMİZ DÜNYANIN SONU

 1. Ferda; kitabın ana çizgilerini çok iyi ortaya koyan bir özet yapmışsın; eline sağlık.
  kitabın ingilizcesini birkaç yıl önce okuğumdan aklımda bir şey kalmadığını sanmıştım, ama bu özet hepsini uyuduğu yerden kaldırdı.
  darwin, freud, kopernik darbelerini 'kendimizi bir şey sanmaktan' çıkartan, kendini bilmezliğimizi yerle bir eden bir sarsıcılıkta algıladım.
  Freud bu anlamda (psikanalitik manası dışında) biyolojik varlığımızın bütün o zihinsel 'lagaluga'ya rağmen kendini nasıl var ettiğini, bir yolunu bulup belli ettiğini ortaya koymuştu.
  modernlik konusunu anlamak için biraz daha konsantre kitabın o bölümünü okumam iyi olacak.

  Beğen

 2. Teşekkürler Yankı.
  Kitabı tekrar eline alma fırsatı bulursan, liberal sol, eşit-özgür yerine özgür'ün vurgulanması ve fen-sosyal ayrışması hakkındaki Wallerstein eleştirilerine de tespitler yapabilirsen sevinirim.
  Sevgi ile.
  Ferda

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: