Fernand Braudel AKDENİZ Mekan Tarih İnsanlar ve Miras
Fernand Braudel, PhD, Prof, “Annales School” Lideri ve “College France” ve “Academy France” üyesi, FR-1949, TR-2007, Metis Yayın, Çeviri: Necati Erkurt, 288 sf.


Mezopotamya Uygarlığı, Fırat ve Dicle boyunca tulumlu sallarla aşağıya doğru gidip, tulumları söndürdükten sonra, eşeklerle geri dönme sistemi üzerine kuruluydu.


M.Ö.1450 civarında patlayan SANTORINI VOLKANI, Girit-Miken Uygarlığının çöküşüne ve Yahudilerin Mısır’dan çıkışına tekabül etmektedir.


M.Ö.12.yy. ciddi bir iklim değişikliğinin, kuraklığın olduğu ve Barbar deniz kavimlerinin egemenlik sürdüğü bir dönemdir (hakim halklar olan Dorlar tunç kullanırken, bu halklar DEMİR silahlar kullanırdı). 
KARANLIKLAR-FELAKETLER ÇAĞI olarak adlandırılır ve yaklaşık 400-500 yıl sürmüştür. Karanlık çağın bitimi olan M.Ö.8.yy.da ise 16.yy bolluğuna benzer Fenikelilerin öncülük yaptığı bir dönem yaşanmıştır. Dönemin en önemli kenti olan Kartaca‘yı (Tunus) kuran Fenikeliler, 17.yy. Hollandası gibi üretmeye ağırlık vermek yerine sadece al-sat yapmış ve bu yüzden de tarih sahnesindeki baş rollerini erken kaybetmişlerdir.

M.Ö.6.yy. Pers-Kartaca İmparatorluklarının sınırları, yaklaşık olarak güncel İslamın sınırlarına; Roma İmparatorluğunun sınırları ise Hıristiyanlığın sınırlarına tekabül eder.
-Sümerlerin İANNA, Babillilerin İŞTAR (sonradan Hıristiyanların ESTER‘i), Fenikelilerin ASTARTE, eski Yunanlıların AFRODİT ve Romalıların VENÜS adını verdikleri tanrılar, aynı kavramın devamlılığını anlatır.
Atina Uygarlığında KADIN, erkekten çok az hakka sahiptir; ayine ve tapınağa gidemez, mezarlığa girebilir ve ölü arkasından ağıt yakabilir (bu sırada erkekler ölü evinin yemeğini yemektedir) (Aynı dönemde Lesbos- Midilli- adasında,  kadın şair Sapho ve kadınların halen anılan kadın haklarıyla yaşamış olmasındaki tezat dikkate değerdir -FNK-).
Paskalya öncesindeki haftada katolikler İsa’nın ölümüne ağıt yakarken, ortodokslar İsa’nın doğumuna sevinirler.


GERÇEK kavramını Yunan/Slav dillerinde ifade eden PRAVDA kelimesi, tanrısallık/aşkınlık/adalet içerirken, Latin dillerindeki karşılığı olan VERITAS kelimesi ise insanilik/akılcılık/hiyerarşi kavramlarına içkindir. Toplumların kültürel geçmişleri, algılarında ve dillerinde önemli farklılıklara yol açar.-Çömlekçilikte ayak çarkının, tarlada da pullukun geliştirilmesi, üretimi önemli anlamda değiştirmiş, pazarları genişletmiştir.

Avrupa‘da 19.yy. öncesinde insanların %80-90’ı köylerde yaşamaktaydı ve proteini çok kıt bir yaşam sürüyordu; insanın bugünkü uygarlığı, aslında son dönemlerde çok hızlanarak gelişmiştir.Balkan Hıristiyan halklarının bağımsızlıklarını elde edişi, 19.YY HAÇLI SEFERLERİ olarak adlandırılabilir.

İŞGAL eden işgal ettiğinin kültürünü aşamaz ise, uzun vadede işgal ettiği kültür içerisinde kalır. Roma‘nın fethettiği Yunan kültürü içinde erimesi, bunun en iyi örneğidir. Roma‘nın en büyük kültürel katkısı, Atina’nın Atinalılara ait olmasını, Roma’nınRoma HUKUKU’na bağlı olanlara” ait olmasıyla değiştirmesidir. Bu hukuk ise, yerel pratikte somut sorunların halledilmesi sırasında gerçekleşen geleneklerin yazılı devamlılığa bürünmesidir.


MEYDAN, kentlinin maddi ve siyasi başarısının sembolüdür ve orada kentli kendini seyreder.-Tarihteki 3 büyük göç, M.Ö. 2000 yıllarında Hint-Aryan (Hitit, Kelt, Grek, Etrüsk), 7.yy.daki Arap (Deve kullanır-soğuk sevmez) ve 11.yy.daki Türk (At kullanır-sıcak sevmez) göçleridir.

İSTANBUL, 16.yy.da Türklerin, Müslümanların, Rumların, Ermenilerin ve Yahudilerin dünyadaki en büyük kenti durumundaydı.

Reklamlar
Categories: AKDENİZ, Fernand Braudel, Mekan Tarih İnsanlar ve Miras | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: