David Passig 2050 (İki Bin Elli)
DAVID PASSIG, PhD, Prof, Antropoloji-İletişim Tekn, Minnesota-Bar Ilan Uni, Koton Kitap, ISR-2010, TR-2011, Çeviri: Nita Kurrant, 387 sf.


Tıp-Hijyen ve Yiyecek Çeşitliliği, 1920’de dünya ortalaması 45 yıl olan ortalama yaşamı süresini, 70‘in üzerine çıkarmıştır.-Öte yandan, maalesef dehşet verici bir gerçektir ki, bugün Sierra Leone‘de 25 yıl olan ortalama yaşam beklentisi (aşırı şiddet ve hastalıklar), M.Ö.1000 yılı Mısır’ınınkine denktir.-Tarihte jeopolitik stratejide en önemli olmuş unsurlar Coğrafya ve Demografi‘dir. Dünyanın coğrafik jeopolitik merkezi, Hint Okyanusudur. Geleceğin toplumlarını da demografi ve coğrafyalar belirleyecektir. Örneğin, 140 milyon olan Rusya‘nın nüfusu 2050’de 100 milyona inecek; erkek çocuk oranının sürekli yükselmesi Çin‘in başına yakın zamanda dert olacak; 2100’de Avrupa’da bugünün 1/8‘i kadar genç işgücü bulunacaktır.

-Genel anlamda Atina, Venedik ve Londra ile somutlanan denizci kıyı kentleri, liberal, atak ve kozmopolit; Sparta, Berlin ve Paris ile somutlanan kara kentleri ise devrimci-cumhuriyetçi, bekleyen-sabırlı ve homojendir.

Korku, ulus-devletleri normal dışı abartılı tavırlara sürüklemektedir.Robotlar çalışma hayatına ciddi bir şekilde girmeye başlamıştır. Tug, ABD’nin 100 hastanesinde yiyecek dağıtıp çöp toplamakta; Robovir, AVM’lerde yol-göstericilik ve danışmanlık yapmakta; Kansei, yalnızlarla arkadaşlık etmektedir.

Japonya’da 400.000 çalışan robot mevcut olup, 15 yıla kadar %15 işgücünün robotlara devredilmesi hedeflenmektedir.


-Yaşamın uzaması ve çocuk sayısının azalması, “zorunlu hayırseverlik” ve “sermaye transferinde kuraklık” dönemine girildiğini göstermektedir.-Anti-yerçekimi ve süperiletkenlik (özellikle uzay asansörü için), superluminal, dirençsiz quantum tel, uzayda kurulan güneş panellerinde enerji depolayıp mikrodalgalarla belirli merkezlere iletme, laboratuarda petrol üretme ve enerji transfer yöntemlerinin geliştirilmesi, bilim-teknoloji dünyasını en çok cezbeden konulardır.
-2050’ye kadar 4 süper güç (ABD, Rusya, Japonya ve Türkiye) dünyaya şekil verecektir. 2020’de ABD-Rusya dalaşması; ABD’nin Rusya korkusuyla Türkiye’ye ciddi destekler vermesi; sonraları Türkiye’nin Japonya ile bir olup ABD’ye kafa tutması, olası senaryolardır.
Rusya için Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu; Türkiye için ise (ABD destekli) Balkanlar, Kafkasya, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ilgi alanlarını teşkil etmektedir.
SAVAŞLAR ARTMAKTA ve SÜREKLİLİK KAZANMAKTADIR.
Reklamlar
Categories: 2050, David Passig, İki Bin Elli | 2 Yorum

Yazı dolaşımı

2 thoughts on “David Passig 2050 (İki Bin Elli)

  1. Amerikalılara göre dünya haritası çok güzel….

    Beğen

  2. Yeniden okudum ve daha iyi öğrendim!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: