ÇAĞDAŞ FİLOZOFLARLA SÖYLEŞİLER Richard Kearney

RICHARD KEARNEY, PhD, Prof, Felsefe, Boston-UCDublin-Sorbonne-Nice Uni, TR-2010, Paradigma Yayın, Çeviri: Erhan Kuçlu, 413 sf.
Hans-Georg GADAMER:


Zorunluluğun yararlılığı mecbur tutmadığı her durumda, GÜZEL yararlılığa önceliklidir. Güncel yaşamın asli sorunlardan biri, YARARI güzele tercih etmesi ve bunun sonucunda AŞIRI BASİTLEŞTİRME eğilimidir.

Ders anlatma terk edilmeli, DÜŞÜNE-BİLME ve SORGULAYA-BİLME eğitimine yönelinilmelidir.

Kavramlarla düşünmebilim ve ispat geleneği, eski Yunan’a aittir.

Jacques DERRIDA:“ÖTEKİnin kimliğini, biricikliğini ve arzusunu kaybetmediği bir uzlaşmaya EVET derim.

-İttifak eden devletlerin farklılıklarına saygı gösterilmesi ve daha seküler yönetim varlığı, EUnun USAdan en önemli farklarıdır.Paul RICOEUR:

BÜYÜK HİKAYELER, tedavi edici/pozitif etkiye sahiptir ve insanlara KİMLİK ve AİDİYET hissi verir.

-Önce SARAY, sonra KENT egemenlikleri yaşanmış iken, bugün evrensel pazar konumundaki İNTERNET egemenliği sürmektedir.

Nürnberg Ortak Mahkemesi ile başlayan ve AİHM, Uluslararası Mahkeme arayışları, devletlere uluslararası müdahaleler, zaman-aşımının geçersizleşmeye başlaması, Faşizm ve Reel Komünizmin mağlup edilmesi, eyalet sistemlerine olan olumlu bakışın artışı, egemenliğin mutlaklığından hoşnutsuzluklar, YENİ EVRENSEL HUKUK ARAYIŞLARININ örnekleridir.


Emmanuel LEVİNAS:

FENOMENOLOJİnesnelerden bağımsızlaşmış, ön yargılarını askıya almış zihnin, kendini anlamaya çalışması yöntemidir (Husserl). Yöntemin, mantık işlerliğinin anlaşılmasına, farkedilmeyen yanların farkedilmesine, unutulmuş yanlarının ise hatırlanmasına katkılar sağladığı gösterilmiştir. 

11.TEZ, teorinin ÖTEKİNE SOMUT İLGİ pratiğine dönüştürülmesi, ETİK VİCDAN ve peygamberane çığlıkanlamındadır.

-Antik Yunanlılar gerçeği, ŞİMDİ ve AKILLA KAVRANABİLİR konuma getirmiştir.


Jean François LYOTARD:


-İnsan yalnızca başkalarının kendileri adına “aynı çile/mahrumiyet”i yaşayabilme kapasitelerine güvenebilir.


ÖTEKİ, kendimizi YAKMADIKÇA, kendisine tam yaklaşmamıza izin vermez.
George STEINER:


Avrupa halen şaşırtıcı derecede Hıristiyan Roma İmparatorluğudur. Peygamberi VIRGIL (Aeneis destanı, 1.yy) ve zihinsel somutlaşması DANTE‘dir (1265-1321). PORTO-PETERSBURG HATTInın batısında, kent merkezlerindeki kafelerde kültürü hayat bulan ve tarihlerinin ortaklıklarını taşlara işlemiş bir kültür yaşar (USA’da ise kent merkezsizdir ve banliyö hayatları ağırlılıdır).

Yarışırcasına inşa edilen AVM, Rezidens ve Müzeler ile aşırı fiyatlı sanat eseri müzayedeleri, YENİDEN PUTLAŞTIRMANIN delilleridir. Kötü sanat egemen olmakta, Televizyon alternatif yaşam formalarını yok etmektedir. Amerikan dili ve alışkanlıkları her yeri kaplamakta ve tek-tipleştirmektedir. Buna alternatif, ortaçağda İrlandalı keşişlerin yapıp başardığı şekilde, YENİ ENTELEKTÜEL YÖNTEMLER GELİŞTİRMELİ ve YAYMALIYIZ.

-Faşizme destek verseler bile, büyük düşünürlerin klasiklerinin ve büyük sanat eserlerinin olmadığı bir dünya KÜL YIĞINI GİBİDİR. Azizler şiir yazmazlar; büyük düşünür ve sanatçıların bize ihtiyacı yoktur ama bizim onlara vardır. ESER, bireyden çok daha büyüktür. Orkestra şefinin adının bestecinin adından büyük yazıldığı gösterileri protesto ediyorum.

Reklamlar
Categories: ÇAĞDAŞ FİLOZOFLARLA SÖYLEŞİLER, Derrida, Gadamer, Levinas, Lyotard, Richard Kearney, Ricoeur, Steiner | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: