Bernard Stiegler YENİ BİR EKONOMİNİN POLİTİK ELEŞTİRİSİ İÇİN

BERNARD STIEGLER, Filozof, PhD, Prof, Londra Goldsmiths Uni, Paris Ars Industrialis Kurucu Başkanı, Georges-Pompidou Araştırma-İnovasyon Enstitüsü Direktörü. FR-2009, TR-2012, Monokl Yayın, Çeviri: Elyesa Koytak, 86 sf.


 
-Bugünkü kapitalizmin asli eksenini oluşturan TÜKETİM modeli, sistematik olarak KISA DEVRELİ ve KISA VADELİ bir hal almış (aşamalı dizgeyi ve uzun vadeyi unutturmuş), sistemsel APTALLIĞA ve pratik beceri ve yaşam bilgilerinin değerinin düşürülmesine yol açmıştır.
YAZI ve NUMARALANDIRMA (teknik ve makinalaşma), TOPLUMSAL  HAFIZANIN KAYDEDİLMESİ ve intikali için kullanılan sistemlerdir  ve EMEK, ALGI, PSİKOLOJİ ve ESTETİĞİ belirler.

-Bugün standart üretimin yerini sayısal ağlar ve onlar üzerinden gelişen madde ötesi ekonomi almaktadır. 2050‘de %5 İNSANIN, bugünkü sanayinin işlemesi için yeterli olacağı tahmin edilmektedir (J.Rifkin’den). 

EMEĞİN (değişken sermaye) yerinin azaldığı ve MAKİNALAŞMANIN (sabit sermaye) arttığı dönemde düşmesi gereken KAR olanlarıTÜKETİCİNİN LİBİDİNAL/ARZU ENERJİSİ sayesinde ayakta durmakta ise de 2008 krizi bunun sona yaklaştığının işaretlerini vermektedir. EMEĞİN makinalaşma ile RADİKAL DÖNÜŞME zamanları, TÜM SINIFLARDAKİ PROLETERLEŞMENİN  başlama zamanlarıdır.Proleterya, şimdiye kadar kabul edildiği üzere işçi sınıfı demek değildir. Burada kastedilen proleterleşme BİREYSELLİKTEN ÇIKMA anlamı taşır ve sadece ekonomik fakirleşme anlamında değil, PRATİK BECERİLERİN, YAŞAM BİLGİLERİNİN ve HAFIZALARIN FAKİRLEŞMESİ anlamındadır. Tüm sınıfların ŞEYLEŞMESİ ve SERFLEŞMESİ başlar.
Sayısallık ve her şeyin ticarileşmesinin (kısa vadeli) baskısı, YARATICILIK ve SANATÇILIĞI,  “hesaplanamaz/öngörülemez/zamansal/emekyoğun” olmaları nedeniyle sık boğaz eder.


-Yeni tasarlayacağımız ekonomi, EMEĞİ ve TÜKETİMCİLİĞİ AŞMALI, yeni bir sosyal mülkiyet biçimi içermelidir. Gençlerin fakirleştiği, aidiyetlerin parçalandığı, kuşakların koptuğu, ayrışmış ortamların yaygınlaştığı ve sorumsuzluğun salgın halini aldığı dünyada, GÜÇLÜLERİN GÜCÜ, YASASIZ ve İMANSIZ bir KİNİZME, yani MAFYALAŞMAYA varmakta; burjuvaziyi de mafyaya mahkumiyet ve ESTETİK SEFALET  sarmalamaktadır.


Geleceğe yönelim yaratmak üzere inanca dayalı KREDİ (para, kredi, din, bilim, sanat, siyaset kredileri) sistemi üzerinden işleyen kapitalizme alternatif bir gelecek yaratmanın yolu, SOSYOTERAPİ ve BAKIM SİSTEMİ oluşturmak üzere bir HUKUK DEVLETİNİN KURULMASI, SOSYAL MÜLKİYET  tasarımı ve bunların zemininde KATILIM EKONOMİSİnin gerçekleştirilmeye başlanmasından geçer.


Reklamlar
Categories: Bernard Stiegler, YENİ BİR EKONOMİNİN POLİTİK ELEŞTİRİSİ İÇİN | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: