Ayşe Hür ÖTEKİ TARİH 2 Mondros’tan İzmir Suikastı Davası’na

    


Ayşe Hür, Yazar-Tarihçi, 2012, Profil Yayın, 412 sf.


-29 Ekim 1918’deki Mondros (Limni=Lemnos adası, Gökçeada yakını) anlaşmasına katılan diplomasi deneyimi olmayan ve yabancı dil sorunu bulunan Rauf Orbay ve ekibi, yaptıkları hatalar sonucunda, İngilizlerin beklentisinin ötesinde (belgelerde İngilizler böyle ifade etmiştir) hakların kaybedilmesine (özellikle 7.madde ile riskli görülen yerleri işgal yetkisi) ve 20 gün sonra İstanbul’un işgaline yol açmıştır.PONTUS İSYANLARInın (Trabzon havalisi)halledilmesi, M.Kemal tarafından Topal Osman ve Sakallı Nurettin Paşa’ya (İzmir yangınında İzmir Komutanı’dır) bırakılmış ve 70.000 Rum’un ölümüyle sonuçlanmıştır.

-Milli Mücadele’nin başlangıcında Kürt Aşiret Reisleri ve Dini Liderler ile birlikte davranan M.Kemal, 2.Meclis döneminde (1923-27) bu liderlerle arasına mesafe koyar. Ayrıca, söylenegeldiği üzere Alevi-Bektaşi liderlerin tamamı Milli Mücadele’yi desteklememiş, bir kısmı padişah tarafında yer almıştır.
M.Kemal, İttihat ve Terakki’ye 1907’de kaydolmuş ama Enver Paşa ile anlaşmazlıkları nedeniyle uzun sürdürmemiştir. Milli mücadele döneminde, yurtdışında olan Talat Paşa, Karakol örgütüne verdiği direktiflerle M.Kemal’e destek vermişse de Atatürk bir süre sonra bu ilişkiyi de sonlandırmıştır.

-Gerçekte SEVR ANLAŞMASI (Ağustos 1920) Milli Mücadele’yi, Milli Mücadele de Sevr’i belirlemiştir. Sadece Yunanistan (o sırada Bursa-Kütahya hattındadırlar) bu anlaşmayı imzalamış, önce Fransa, sonra İngiltere ve İtalya geri durmuş, kimse Yunanlılarla birlikte savaşma yönünde karar almamıştır.
1920’nin sonlarına doğru, Lenin’in, Bakü Kongresi’nde Doğu halklarından umduğunu bulamaması sonucunda batıya yönelerek desteğini TKP yerine (bunun ardından TKP lideri Mustafa Suphi ve arkadaşları, Topal Osman’ın adamı Yahya Kaptan tarafından Karadeniz’de halledilir) M.Kemal’e yoğunlaştırması, alınan kararlarda önemli rol oynamıştır. Lenin aynı dönemde, “burjuva devrimi olmadan proleterya devrimi olmaz” kararıyla İran’ın kuzey-batısındaki Mirza Küçük Han Sosyalist Cumhuriyeti’ne verdiği desteği de bitirmiş, Mirza Küçük’ün milliyetçiler tarafından katline göz yummuştur.

1919 ila 1921 arasında 3’Ü KÜRT, 20’Sİ HİLAFET adına olmak üzere toplam 23 AYAKLANMA gerçekleşmiştir.


ÇERKEZ ETHEM’in desteklediği, Eskişehir merkezli “İslami-Komünist Yeşil Ordu” partisi, SSCB’den gelenler tarafından eğitim verilen, askerliğe karşıçıkan ve işçi örgütlenmesini yükselten bir örgüttü. Buna karşı olarak, M.Kemal resmi bir TKP kurar, kendisi üye olur ve Ethem’i partiye davet ederek partiyi zayıflatır. Şımarık ve şiddet yanlısı bir çeteci olan Ethem, düzenli ordunun kurulması sırasındaki anlaşmazlık sonunda yurtdışına sığınmıştır.
-Fener Patrikhanesi’nin etkisini azaltmak için, M.Kemal himayesinde Karaman Ortodoks Rumlarına TÜRK-ORTODOKS KİLİSESİ kurulmuş (PAPA EFTİM, yani Zeki Ererenol) ama istenen sonuçlar elde edilememiştir (Kilise halen Sevgi Ererenol’un basın sözcülüğünde sürmektedir).

1915’de Erzincan’da yaşayan yaklaşık 40.000 kişinin yarısını Ermeniler oluşturuyordu.

-İngiliz istihbaratından bilinmekle beraber, Cemal Paşa’yı SSCB ÇEKA’sı öldürmüştür. Çünkü SSCB, halk arasında önemli yeri olan Cemal Paşa’nın, Afganistan direnişini örgütleyen Enver Paşa’ya yardım edeceğini düşünüyordu. 15 gün sonra da Enver Paşa Buhara’da öldürüldü.

İttihat Terakki’nin 1909 Selanik toplantısında M.Kemal (28 yaşındadır), CEMİYETİN PARTİLEŞMESİNİ, MASONLUKLA İLİŞKİNİ KESMESİNİ ve DİN/DEVLET İŞLERİNİ AYIRMA hedefini edinmesini talep eder.

-Mondros 7.maddeye dayanarakı İstanbul’u işgal eden İngilizlerin mütareke takipçisi olan yarbayı, ERMENİ TEHCİRİ ve SAVAŞ SUÇLULARINA İDAM kararını uygulamaktan, elindeki esirleri asmakla tehdit ederek M.Kemal kurtarır. MALTA SÜRGÜNÜne gönderilen bu grup, ülkeye döndüklerinde en üst mevkilerde görev alırlar.


-Mondros sonrasında Maraş’ın Fransız işgaline direnişi sırasında, 200 Müslüman 20.000 civarında Ermeni ölmüştür.Kazım Karabekir komutasında Doğu Cephesi’nde Ermenilere karşı yapılan savaşta 46 ölüm olmuştur. Milli Mücadele’de toplam olarak 9000 ölüm, 9000 kayıp ve 45.000 savaş kaçağı tespiti yapılmıştır. Milli Mücadele sonrasındaki iç ayaklanmalarda daha çok insan ölmüştür. 
-İzmir komutanı Sakallı Nurettin Paşa gayrimüslimlerden kurtulmak amacıyla, Rum-Ermeni gruplar ise batıyı müdahaleye zorlama amacıyla İZMİR YANGININDA rol aldılar. Yangın 10-30 Eylül arasında devam eder ve Rum-Ermeni mahallelerinin tamamı, Frenk mahallesi ise kısmen yanar.

(Yanan mahallerin yerinde bugün İzmir Fuarı yer almaktadır) Yangın çıktığında M.Kemal, İ.İnönü ve F.Çakmak, LatifeHanım’ın babasının evindedirler. Falih Rıfkı kitabında, “Birinci Dünya Savaşında Ermeni kasaba ve mahallerini yaktığımız gibi, niye Yaktık İzmir’i?” diye sorar ve “Avrupa parçasına benzer yerlerden hoşlanmadığımızı düşünür.


 

Büyük taarruz sonrasında bile İstanbul ve Çanakkale’den çekilmeyen İngilizleri, boğazlardan çekilmeye İNGİLİZ İŞÇİLERİNİN GENEL GREV TEHDİDİ zorlar.

Lozan’a giden heyette iyi düzeyde dil bilen ve diplomat olan kimse yoktu.

1.MECLİS’İN LAĞVEDİLMESİnin asli nedenlerinden biri de liberal 2.grubun lideri Hüseyin Avni Bey’in 272 oyun 148’ini alarak Meclis 1.Başkanvekilliği’ne seçilmesi olmuştur. 2.grubun önemli isimlerinden Ali Şükrü Bey, bu sıralarda Topal Osman tarafından vuruldu (Ali Şükrü Bey, kadına göz açtırmayan, hilafetçi, güçlü, iyi hatip ve inatçı bir kişiydi).

1926’da Ermenilerin Bostancı’dan öteye geçme izni yoktu.

Kendileri yok iken Cumhuriyet’i ilan eden M.Kemal’den rahatsız olan silah arkadaşları, bir araya gelir ve Halife ile görüşmek üzere K.Karabekir’i gönderirler.

-Milli Mücadele sırasında İstanbul Hükümeti ile görüşen 150 kişiye yurtdışına sürgün cezası verilir.ŞEYH SAİD İSYANINDA, Milli Mücadele’den daha fazla insan ölmüş ve daha fazla harcama yapılmıştır.

-Yedi yıllık İSTİKLAL MAHKEMELERİNDE 67500 yargılama yapılmış ve 5600 idam cezası verilmiştir. İstiklal Mahkemesi Başkanı Ali Çetinkaya (Kel Ali), Milli Mücadele’de Ayvalık savunması kahramanı olup, mecliste bir milletvekilini tabanca ile öldürmesine rağmen cezalandırılmaz.


ŞAPKA İNKILABI döneminde, direnen Rize’yi Hamidiye Zırhlısı 2 gün boyunca bombalamış, çok sayıda (20-78) idam ve yüzlerce hapis cezası verilmiştir. Aralarında yer alan İskilipli Atıf Hoca, şapkayı cinayetten daha büyük günah olarak görenlerdendi.

ATATÜRK’E İZMİR SUİKASTI, gerçekleşmeden önce haber alınmış fakat muhaliflerin temizlenmesi amacıyla ses çıkarılmayıp, kullanılmıştır.
Reklamlar
Categories: alıntı, Ayşe Hür, ÖTEKİ TARİH 2, Mondrostan İzmir Suikastı Davasına | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: