Arthur Koestler 13.KABİLE (Yahudi Hazar Türkleri)


ARTHUR KOESTLER, Filozof-Yazar, ENG-1976, TR-2010, PlatoFilm Yayın, Çeviri: Belkıs Dişbudak Çorapçı, 297 sf.

***Kendisi Budapeşte Yahudisi olan ünlü düşünür Arthur Koestler’in bu araştırması üzerindeki tartışmalar ve DNA çalışmaları halen sürmektedir.***


Dinyeper nehri ile Hazar Gölü arasında yaşayan çok sayıda Türk kabilesi, HAZAR İMPARATORLUĞU (HAZARYA) etkisinde olup 740yılında, etraflarındaki İslam (Emevi) ve Hıristiyan (Bizans) baskılarına karşı daha az asimile edici olan YAHUDİLİĞİ seçmiştir. Bunların günümüze uzanan orijinal kimlikli olanları ÇUVAŞ TÜRKÇESİ ile konuşan KARAİT TÜRKLERİdir. Hazar İmparatorluğunun bu bölgedeki egemenliği 400 YIL, varlığı ise 500 YIL sürmüştür. Başkentleri İDİL (İtil), bugün baraj suları altındadır (kelime anlamıyla: Hazar(Khazar)= GEZER =KAZAN=Ketzer=HUSSER).
-Bizansın Rus-Vikinglerle anlaşmasına kadar, Asya kabilelerinin batıya, İslamın ise Kafkaslar ve Batıya gidişleri, Hazarlar tarafından durdurulmuştur. 11.yy. başında Hazarların Bizans-Kiev arası ticaretten vergi almışolması, imparatorluğun gücünü gösterecek niteliktedir.

-Hazarlar, kentler kurmuş, sanat ve moda geliştirmiş, zenginleşmiş ve kozmopolitleşmiştir. Hıristiyan ve İslam baskısından kaçan herkes için de sığınak olmuşlardır.

-Önce Rus-Vikinglerin, sonra (13.yy.da)  Moğolların baskısı ile zayıflayan Hazarlar, batıya doğru göç etmişlerdir. Boşalttıkları yerlere, Oğuz boyları yerleşmiştir. Tarihte bilinen son HAZARYA kelimesi kaydı, 1245 yılına aittir.

Selçukluların kurucusu SELÇUK BEY’in babası (Dukak), bir Hazar komutanıdır.


-Yahudi efsanelerinde Hazarların ismi KIZIL YAHUDİLER KRALLIĞI şeklinde geçmektedir.

-Batıya göç eden Hazarlar özellikle Polonya’ya yerleşmiş ve AŞKENAZİLERİN ÖNCÜLÜ olmuşlardır. 1600’lerde Polonya’daki sayıları 500.000civarındadır.

-Polonya’daki egemen kültür olan Cermen (Alman) kültürünün etkisiyle dönüşen dilleri YİDDİŞ dilini doğurmuştur. Burada SHTETL isimli ticaret kasabaları oluşturmuşlardır. Araba yapımı, nakliye, hancılık ve kürk ticareti gibi, Sefarad Yahudilerinde hiç görülmeyen, Hazarlara özgü geleneksel işleri yapmışlardır.

Yahudilerin büyük çoğunluğu Aşkenazi kökenlidir.


Reklamlar
Categories: 13.KABİLE, Arthur Koestler, Yahudi Hazar Türkleri | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: