Ali Teoman GECENİN ATLARI (Roman)

ALİ TEOMAN, Yazar-Mimar, YapıKredi Yayın (Roman), 2011, 488 sf.-Her BAĞLILIK bir alışkanlıktır ve eninde sonunda ACIyla sonlanır.

İHTİYAÇbuluşların anasıdır. YALNIZLIK, yolu dikenli olan bilimin başlıca koşuludur. Bilim, herkesin ağzına tat vermez; tat alabilmek, GÖNÜLLÜ MEŞAKKATİ gerektirir. 

-Hindistan’da 17.-19.yy arasında yaşamış olan THUGEE‘ler, Nazilerin öncüsü kabul edilebilir. Tanrı Şiva‘nın eşi olan ölüm tanrıçası KALİ‘ye tapan bu insanlar, kast şeklinde bir cinayet örgütü kurmuşlardı. Normal zamanlarda sıradan yaşam süren ve meslekler icra eden bu insanlar, servet amacıyla, seyyah tüccarlara planlı saldırılar düzenleyip, cinayetler işlerlerdi (cinayet yerinde ve üst üste gömerlerdi). Yılda 4000’e varan cinayet işleyen örgüt, 1830‘larda işgalci İngilizlerce yıkılmıştır. Para için kurulan ittifakların hangi boyutlara varabildiğinin ve günlük yaşamında sıradan görünümlü insanların da profesyonel bir cani olabileceğinin tarihsel örneğidir bu örgüt.BİLGİ, dünyadaki en ağır şeydir, kurşundan bile ağırdır; bir kez “bildiğimiz” birşeyi, ne kadar çırpınırsak çırpınalım bir daha bilmememiz” mümkün değildir.

MERAK ve ARAŞTIRMA, değişime mukavemete alışmış toplumlar için tehdit oluşturur. Hayat, Aztekler gibi miskince keşfedilmeyi bekleyenlerin değil, İspanyollar gibi keşfedenlerindir.-Yüreğinize soracağınız şu soru çok önemlidir: ÖLÜMSÜZLÜK ve SONSUZ GENÇLİK için neyi feda edersiniz? Bunu elde etmek için, sizden sonra başka insanın doğmamasına da rıza gösterir miydiniz?
-İnsanların rutin yaşamları içerisindeki doğal dikkatsizliklerinden ve ömürlerinin kısalığından faydalanarak, bir meydandaki HEYKELi, parça parça ve uzun zaman içinde değiştirerek başka bir heykele dönüştürmek mümkündür.


-İnsan için en büyük sorun ve tehlike, MERAK ve AKLI kullanmama halidir.

NASIL, bilimin sorusudur; felsefenin sorusu ise NEDEN/NİÇİN‘dir. Birisi kanıt peşinde koşar, diğeri ise yaratıcılık ve spekülasyon.

EN BÜYÜK SIR, HİÇBİR SIRRIN OLMADIĞIDIR.
 Ateşe verilmiş dev bir karınca yuvası gibi ışıldayan kent.


-Roma İmparatorluğu’nda, kazanılan zafer sonrasında, kölelerin imparatora “CAVE NE CADAS(düşüşe hazır ol) diye bağırması adettendi.

Bencil bir biyolojik varlık olan insan için, toplumsal sözleşmeler olmasa, İNSAN AVI sıradan bir SPORA dönüşebilir.
Toplumsal sözleşmenin can alıcı noktası ise  BAŞKALARINI HİÇE SAYARAK, “FIRSATLARI” KENDİNE ÜSTÜNLÜK SAĞLAMAK AMACIYLA KULLANIP KULLANMAMAKTA yatar. -İnsanlar gerçekte DEMOKRASİye inanmazlar; kendilerinden yukarıdakiler için demokrasi, aşağıdakiler için ise diktatörlük isterler. Demokrasi, iktidarı hasbelkader ele geçirmiş olanların yasaları kendi çıkarları için çiğnedikleri bir sistemdir.

ÜNİVERSİTE kampusleri dev Alışveriş Merkezlerine dönmüştür ve aslolan alışveriştir artık.


Odam ile hücrem arasındaki farkı yaratan, İRADEnin varlığı veya yokluğudur.
Günlük yaşamda aşılamayan haller için sanal mutluluk formülü,         “-MİŞ GİBİ YAPMAKTIR”.

AKIL, herşeyi ele geçirmek ve tüm boşlukları doldurmak ister; ölümcül yanılgısı da buradadır zaten.

ÖLMEK ve ÖLMEMEK, işte gerçek mesele budur. Bu yüzden de, yolun üstünde olmak yoktur aslında; HEP YOLUN KIYISINDA olduğunun farkında olanlar veya olmayanlar vardır.Reklamlar
Categories: Ali Teoman, GECENİN ATLARI, Roman | 1 Yorum

Yazı dolaşımı

One thought on “Ali Teoman GECENİN ATLARI (Roman)

  1. Ölümlü insanın serüveni.
    İspanyollar sadece keşfetmedi, yok etti…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: