Alan Sokal ŞAKANIN ARDINDAN Postmodernizmin Bilimsel Felsefi ve Kültürel Eleştirisi


Alan Sokal, PhD, Prof, Fizik-Matematik, Uni Coll London-New York Uni, USA-2002,TR-2008, Alfa Yayın, Çeviri: Gülsima Eryılmaz, 530 sf. 
***Duke Üniversitesi tarafından yayınlanan ve postmodernistlerin ağırlıkta olduğu SOCIAL TEXT dergisinde yayınlattığı sosyal içerikli uzun makalenin, aslında bilerek yanlışlarla doldurulmuş bir ŞAKA olduğunu, bu yanlışların fark bile edilmediğini; bu durumun bilinen en önemli isimler için (Lacan, Derrida, Lyotard, Deleuze, Guattari, Baudrillard vb.) bile sürekli var olduğunu, çok sayıda örnekler vererek açıklayıp olay yaratmıştı.Sokal’ın asli derdi, sosyal bilimlere egemen olan postmodernist vegörececilerin, gerçeği çarpıtarak ve söz-kafa karışıklığı yaratarak,  BİLİM ve TOPLUMCULUKiçin büyük tehlikeler yarattığını ifşa etmektir. Bu kitap, söz konusu “ŞAKA(!) MAKALEnin” sonrasında yazılmıştır.


Solcu entelektüeller, aydınlanma projesinin öldüğünü, BİLİM VE AKILCILIĞIN yanılsamalarını TERK etmemiz gerektiğini söyleyerek, EMEKÇİLERİN KURTULUŞ ARAÇLARINDAN YOKSUNLAŞMASINA ve GÜÇLÜLERİN YÜREKLERİNE SU SERPMELERİNE neden olmaktadırlar (Noam Chomsky’den).
ÖZNELCİ-GÖRECECİ SOL moda olmuş, etik ve estetikte görececiliği öne çıkarırken, bilim ve bilişim alanında da aynı bakış etkili olmaya başlamıştır. 


KANIT/DENEY/YANLIŞLANABİLİRLİK/AKILCI DOĞRULAMA  dizgesinde var olan  BİLİME, ontolojik, epistemolojik ve metodolojik yönlerden saldırmak popüler  olmuş; HAKİKATİN tanımlaması ve algılanması,  hakikat dışı suçlama/anlatı/yorum/savunma şekilleriyle sübjektifleştirilmiştir. 
NESNEL ve GERÇEK yok edilmeye çalışılmakta, her şey BULANIKLAŞTIRILMAKTADIR
KONTROL/ÖLÇME/TEKRAR EDEBİLME /İSTATİSTİK zeminindeki doğa bilimleri, belden aşağı saldırılarla  GÜVENSİZLEŞTİRİLMEYE  çalışılmaktadır.

POSTMODERNİST BEŞERİ BİLİMLER, yavaş yavaş, insanlığı neredeyse birbirleriyle iletişim kurmaları imkansız kültür ve topluluklara bölmektedir”.ELEŞTİREL olabilmek, HAKİKAT ile kendiBİLGİ veya FİKRİMİZİ KIYASLAYABİLMEK yoluyla gelişip gerçekleşebilir. 

HAKİKAT, GEÇİCİ, GÖRECECİ VE GENEL hale getirilirse, HIRSIZ ve ARSIZIN İŞİ ÇOK KOLAYLAŞIR

Bu anlayışın aydınlamasını tamamlayamamış 3.DÜNYA ülkelerinde ortaya çıkardığı faturalar YAŞAMSAL düzeyde olmaktadır.


POSTMODERNİSTLER ve LİBERALLER, topluma BİLİMDIŞI MESAJLAR verirken, ciddi HASTALIKLARINDA koşarak BİLİME başvurma İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜ gösterirler. 

 
HAKİKAT,TAM DA BU NOKTADADIR.
Reklamlar
Categories: Alan Sokal, Postmodernizmin Bilimsel Felsefi ve Kültürel Eleştirisi, ŞAKANIN ARDINDAN | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: