Alain Badiou FELSEFE ve POLİTİKA ARASINDAKİ GİZEMLİ İLİŞKİALAIN BADIOU, PhD, Prof, Filozof, Ecolé Normale Superiéure, Europen Graduate School, FR-2011, TR-2011, MonoKL Yayın, Çeviri: Murat Erşen, 100 sf.


Felsefik bağlantılarını genel anlamda Platon matematikle, Kant fizikle, Hegel tarihle, Nietzsche biyolojiyle kurmuştur; ben ise AŞK-SANAT-BİLİM-POLİTİKA ile kurdum.


Hegel felsefeyi bilgelik kuşu olarak tanımlar ve bu tanım  BAYKUŞ‘a uyar; gündüzün gerçek yaşamını ve deneyimlerini takiben, gün batarken baykuş havalanır ve felsefe, gündüz yaşananları irdelemeye geçer.

Hegel‘e göre “gerçeği bilmenin artık mümkün olması” felsefenin sonunu getirmiştir; Marx‘a göre felsefenin yerine “dünyanın somut dönüşümü” konulmalıdır; Nietzsche‘ye göre eski felsefenin temsil ettiği olumsuzca soyutlama, hakiki yaşamsal olumlamayı özgürleştirmek üzere yok edilmelidir.


Benim önerdiğim felsefe, YERLEŞİK KANILARA KÖRÜ KÖRÜNE BOYUN EĞMEYİ REDDETMEYİ, taklit-tekraronama yerine TARTIŞMAYI VE AKILCI ELEŞTİRİYİ, itaatin yerine ise MANTIKSAL BAŞKALDIRIYI koymayı gerektirir.


BAYKUŞLAR bu düşünceleri BÜTÜN GECE SÜRDÜRMELİ ve PARLAK APAÇIKLIĞI umut etmelidir; baykuşça düşünme, EBEDİYEN sürdürülmelidir.

HAKİKAT arayışı, “Demokrasi, Felsefe ve Politika” üçlüsünü birbirine bağlar. Antik Yunan demokrasisinde yaratılan FELSEFE, hakikatin aranmasını  HERKESE açar.
Felsefe herkes içindir ve FİLOZOF, HER HANGİ BİRİ olabilir.
Felsefik ifade meşruluğunu kişiden değil yalnızca İÇERİĞİNDEN alır ve her türlü ELEŞTİRİ ve DOĞRULAMAYA AÇIKtır.
Buna karşın felsefik ifadenin SONUÇLARININ KESİN KURALI vardır: Felsefe HAKİKATİN BİRLİĞİNİ ve EVRENSELLİĞİNİ, zannedilenlerin karşısına koyar.
Bu hakikat,  ADALET,  EŞİTLİK ve DOĞRULUK’tur.

 
Bizim dileğimiz (Platon’dan beri), TOPLUMUN EŞİTLİK DOĞRULTUSUNDA İŞLETİLECEĞİ ve “HERKESİN FİLOZOF OLABİLECEĞİ” koşulların yaratılmasıdır.-Halkın özgürleşmesinin araçlarından biri olan DEMOKRASİNİN, ADALET İLE DOĞRUDAN BİR İLİŞKİSİ YOKTUR. 
ADALET ÖZGÜRLÜKTEN ÖNCELİKLİ OLMALIDIR; aksi takdirde, bugün olduğu gibi, ÖZGÜRLÜĞÜN ÖNE ÇIKARILMASI, DEVASA EŞİTSİZLİKLER, İĞRENÇ KENDİNDEN MEMNUNİYETLER ve ZİHİNSEL ÇÜRÜMELER yaratmaktadır.
-İçinde bulunduğumuz tarihsel an yönünü kaybetmiş; eski geleneklerin geri döndüğü ve eski tanrıların dirildiği manzara, bunalım yaratmıştır. Teknolojik katliamlar, insanlık dışı boyutlara varmış ve yaşamın tüm yönleri gözetlenmektedir. Elde var olan ise, dinsel kökenli feda zihniyeti ile kapitalist gözetim-denetimin biçimsiz çekişmesidir. Belki de bu gidiş Nietzsche’nin SON İNSAN‘ına doğru yol almaktadır.

Biz buna karşı YENİ SİMGE MEKANLAR, 
                          YENİ SİMGELER TALEPLER,
                                 YENİ-GÜNEŞLİ ZİHİNSEL MANZARALAR,  
                                    YENİ İNSAN-YENİ DÜNYA YARATMALIYIZ:


 

BU YENİ İNSANLIK, mevcut BÜYÜK KÜME SİSTEMİNİN İÇİNDE, matematikteki “ALT KÜMELERİN” oluşturulmasına benzer şekilde YARATILABİLİR.


 


TİYATRO‘yu “GEÇİCİ bile olsa ÖZGÜRLEŞMENİN OLANAKLI BİR YERİ” olarak gören B.Brecht, “Büyük Küme Sistemi”nin içinde “Alt Küme”nin küçük bir örneğine işaret eder gibidir: “Tiyatro’da HERKES BİRLİKTE, HERKES ORTAKÇI, HERKES FİLOZOF”.


EN SON İNANÇ, KENDİ KURGUMUZA OLAN İNANÇ OLMALIDIR.
Nihayetinde HAKİKATİN BİZZAT KENDİSİ bir KURGUdur.
Gençlerin sorunu BÜYÜK KURGUNUN BULUNMAMASIdır.
Bu kurguyu bulmak ADALET ve UMUT, gerçekleştirmek ise CESARET meselesidir.  
BU KURGUYU UMMAK ZORUNDAYIZ; 
BU İNSANLIK İRADESİ KURGUSU MÜMKÜN OLMAK ZORUNDADIR.


Reklamlar
Categories: Alain Badiou, FELSEFE ve POLİTİKA ARASINDAKİ GİZEMLİ İLİŞKİ | 1 Yorum

Yazı dolaşımı

One thought on “Alain Badiou FELSEFE ve POLİTİKA ARASINDAKİ GİZEMLİ İLİŞKİ

  1. Badiou'dan şahane saptamalar; “adaletin özgürlükten önce gelmesi gerektiği” gibi.
    Teşekkürler sayın Köksoy.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: