YAŞAM VE YAZGI, Vasili Grossman, 2.Kitap, (Roman)

 

 

VASİLİ GROSSMAN, Gazeteci-Yazar-Kimya Müh., RUS-1980, TR-2012, Can Yayın, Çeviren: Ayşe Hacıhasanoğlu, 394 sf.

 

 

 

ARKADAŞLIK, insanın kendini gördüğü aynasıdır. …Arkadaş, sessiz bir makamdır, bu makam yardımıyla insan kendisiyle görüşür, sevinci kendisinde, arkadaşının ruhundaki yansıma sayesinde sesi duyulan, kolayca anlaşılan ve görülen kendi düşüncelerinde bulur. …gerçek arkadaşlık ruhun iç özelliklerine başvurur ve şöhrete, dış güce karşı kayıtsızdır. …arkadaşlığın bir tek değişmez temeli vardır, arkadaşın değişmezliğine duyulan inanç, arkadaşa duyulan güven.

 

 

BİLİM VE SANAT, kalem odası değildir, uçsuz bucaksız göğün altındaki Parnas Tepesi’dir (Antik Yunan düşüncesinde dokuz güzel sanat tanrıçasının meskeni).

 

Einstein‘ı atıp onun yerini alamazsınız. Kuşkusuz o bir Yahudi, ama kusura bakmayın çok büyük bir deha. Onun yerini almanıza yardım edecek bir güç yok dünyada.nitelikli insanlara karşı öfkeyle yanıp tutuşmamalısınız. Kültür alanında polislere özgü nefret yöntemiyle hiçbir şey yapılamaz!

 

Marx, “maddenin yapısı teorisi”ni İTME KUVVETİNE dayandıran ve dünyanın ÇEKİM GÜCÜNÜ önemsemeyen bir fizikçi gibiydi. SINIFSAL İTME GÜÇLERİNİN tanımını yapmıştı, tüm insanlık tarihi boyunca bu güçleri herkesten daha iyi izlemişti. Fakat, çok büyük bir buluş yapan insanların sıklıkla başına gelen şey olmuş, tanımladığı sınıf savaşı güçlerinin toplumun gelişimini ve tarihin akışını belirleyen biricik ögeler olduğunu öne sürerek işi abartmıştı. Sınıflarüstü ULUSAL BENZERLİK ÖZELLİĞİ taşıyan büyük güçleri görmemiş, “EVRENSEL ULUSAL ÇEKİM YASASINI” önemsememişti.

 

İyilik, güçsüz olduğu sürece güçlüdür. İnsan onu güçlü hale getirmeyi ister istemez, iyilik kendini kaybediyor, sönüyor, yitiyor.

 

-Komiser yoldaş, diyorlar ki komünizmde herkes ihtiyacına göre pay alacakmış. Herkes ta sabahtan başlayıp ihtiyaç duyduğu her şeyi silip süpürürken nasıl olacak bu iş?

 

İnsanoğlu, kendi kurduğu kentlerin, doğanın doğal bir parçası olmadığını anlamıyor. İnsanoğlu, kendi kültürünü kurtlardan, kar fırtınalarından, yabani otlardan korumak için elinden tüfeğini, küreğini, çalı süpürgesini bırakmamalıdır. Aval aval etrafa bakacak, bir-iki yıl aklı başka şeylere gidecek olursa ormanlardan kurtlar iner, her yanı devedikenleri sarar, kent karla örtülür, toza batar (Sağda: birkaç yüzyıl terk edilen Angkor Wat’tan). 

(SSCB-Bilim Enstitüsü) Yemekhanede öğle yemekleri 6 gruba ayrılmıştı: Bilim doktorları için, kıdemli bilimadamları için kıdemsiz bilimadamları için, kıdemli laborantlar için, teknik personel için ve hizmetliler için. 
En önemli rahatsızlıklar, birinin diğerinden üçüncü kap yemek olarak kuru meyve kompostosu ya da pelte bulunması nedeniyle farklı olan en üst iki grubun yemekleri konusunda çıkıyordu. Doktorlara, bölüm başkanlarına eve götürülmek üzere verilen yiyecek paketleri nedeniyle de rahatsızlıklar oluyordu.
…Kopernik’in “güneş merkezli evren kuramı” bu yiyecek paketleri kadar konuşulmamış olabilir (Solda: 1980’lerin sonuna doğru SSCD’de halk yiyecek kuyruğunda).

GESTAPO (Nazi Polis Teşkilatı) her yerde soluk alıyor ve her yerde yaşıyordu, üniversitede, …resim seçen jürinin kararında, Reichstag (Almanya Parlamentosu) seçimlerinde aday gösterilenler listesinde.
Yaşamın ekseni buradaydı. …(Gestapo) partinin sonsuz haklılığının, parti mantığının ya da mantıksızlığının her türlü mantığın üstünde, parti felsefesinin her türlü başka felsefenin üstünde kazandığı zaferin temeliydi. Sihirli bir değnekti bu! GESTAPO’YU DÜŞÜRDÜĞÜN ZAMAN BÜYÜ KAYBOLUYORDU: Büyük bir konuşmacı bir gevezeye, dahi bilgin ise başkalarının düşüncelerinin halk arasındaki yayıcısına dönüşüyordu. Bu sihirli değneği elinden bırakmak olanaksızdı.

Bana Yahudileri neyle suçladığını söyle, sana ne suçun olduğunu söyleyeyim.
ANTİSEMİTİZM (Yahudi düşmanlığı), uğradığı felaketlerin ve çektiği acıların nedenlerini anlama yeteneğinden yoksun halk kitlelerinin bilinçsizliğinin ifadesidir. Cahil insanlar, uğradıkları felaketlerin nedenlerini DEVLET ve TOPLUM DÜZENİNDE değil, Yahudilerde görürler. …Antisemitizm, toplumun alt katmanlarında için için yanmakta olan KÖR DİNSEL İNANÇLARIN ÖLÇÜSÜDÜR (Solda: “Yahudiler evinize gidin” yazısı ve altında orak-çekiç amblemi).


 
Lenin ile birlikte Bolşevik Parti‘yi kuran onlarca insan provakatör, yabancı istihbarat kuruluşlarının paralı ajanı ve bozguncu durumuna düşmüştü, ancak bir tek kişi (Stalin), parti içinde hiçbir zaman merkezi bir konumda bulunmamış, kuramcı olarak tanınmayan bir adam parti davasının kurtarıcısı, gerçeğin taşıyıcısı olarak görünmüştü (Sağda ünlü bir fotoğraf: Stalin’in solunda yer alan ve önemli komiserlerinden biri olan Yezkov -üstte-, aforoz edilince fotoğraftan bile çıkarılmıştır -allta-).

 

-İnsanlar KORKUYU yenebilirler, çocuklar karanlıkta dolaşır, askerler savaşa gider, delikanlı bir adım atar ve paraşütle uçuruma atlar.
Oysa BU KORKU milyonlarca insan için farklı, AĞIR, AŞILMAZ BİR KORKU bu, Moskova’nın kurşuni kış göğüne UĞURSUZ, koyu kırmızı harflerle yazılmış bir korku, DEVLET KORKUSU.
Hayır hayır! Korku tek başına bu kadar büyük bir iş başarabilecek güçte değildir. Devrimci amaç, AHLAK ADINA AHLAKTAN UZAKLAŞTIRIYORDU, bugünün sofularını, muhbirlerini, ikiyüzlülerini gelecek adına haklı çıkarıyordu, halkın mutluluğu adına insanı neden SUÇSUZLAR ÇUKURUNA itmek gerektiğini açıklıyordu. Bu güç, anası babası kamplara düşmüş çocuklardan devrim adına yüz çevrilmesine izin veriyordu. Bu güç, suçsuz kocası hakkında muhbirlik yapmayan kadının çocuklarından koparılmasını ve 10 yıllığına toplama kampına gönderilmesini devrimin hangi nedenle istediğini açıklıyordu.
Devrimin gücü, ölüm korkusuyla, işkence korkusuyla, uzak kampların soluğunu üzerinde hisseden insanları saran KASVETLE İŞBİRLİĞİNE girmişti.
 

…bu büyük amaca hizmetin bedelini, devrimin şimdi zengin yiyecek karneleriyle, Kremlin’de verilen yemeklerle, halk komiserlerine giden özel paketlerle, özel arabalarla, sayfiye yerlerinde tatillerle, yataklı vagonlarda yolculuklarla ödemesi, en rahatsız edici, en belirsiz, en kötü şeydi.

 

Faşizm döneminde insan olarak kalmak isteyen bir insan için hayatta kalmaktan daha kolay bir seçimin ÖLÜM olduğunu pek net olmasa da biliyordu.

 

YAZGI insanı elinden tutar götürür, ama insan İSTEDİĞİ İÇİN gider, istememek onun elindedir.

SS (Nazi) subayının suratına bir yumruk indirdi ve onu yere serdi. …(Sofia ona baktığında) saniyeden kısa sürede ÖZGÜRLÜĞÜ HİSSEDEN BİR İNSANIN NE KADAR PARLAK, NE KADAR ÖFKELİ VE NE KADAR GÜZEL olabileceğini gördü.

 

-Yaşamda HAKLI olan insanlar, genellikle nasıl davranacaklarını bilemezler, tepeleri atar, sabırsızlık gösterir, kabalık ve patavatsızlık ederler ve işte de, evde de bütün anlaşmazlıklarda onlar suçlanırlar. HAKSIZ olanlar, hakaret edenler ise nasıl davranacaklarını bilirler, mantıklıdırlar, sakindirler, naziktirler, her zaman HAKLI GÖRÜNÜRLER.

 

DEVLET (Solda: Stalin’in botları) kendi iradesine dayanarak yaşamı zorla ve YAPAY bir şekilde DARALTABİLİR, setlerle sıkıştırabilir, o zaman da AÇLIĞIN KORKUNÇ GÜCÜ, dar kıyılar arasındaki su gibi insanı, kabileyi, halkı sarsar, bozar, paramparça eder, ortadan kaldırır.
AÇLIK,başı döndürür, kasları kurutur, sinir dokusunu yer; açlık ruhu ezer, sevinci, inancı uzaklaştırır, düşünme gücünü yok eder, boyun eğme, alçalma, kabalık, umutsuzluk ve aldırmazlık duyguları yaratır. 
Bazen insanın içindeki insanca olan şeyler tamamen ölür ve aç bir yaratık, öldürebilecek, ölüleri yiyebilecek, yamyamlık edebilecek hale gelir.
DEVLET, buğdayı, çavdarı, bunları yetiştiren insanlardan ayıran bir set inşa edebilir ve böylece Hitler ordusunun ablukası sırasında milyonlarca Leningradlıyı (Petersburg) öldüren, Hitler kamplarında milyonlarca savaş tutsağını öldüren kıtlığa benzer KORKUNÇ BİR KITLIK YARATABİLİR.

Reklamlar
Categories: 2.Kitap, Vasili Grossman, YAŞAM VE YAZGI | Yorum bırakın

Yazı dolaşımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: